top of page

KLIMATYZATORY

Klimatyzatory działają na takiej samej zasadzie jak lodówka. Można by powiedzieć, że gdybyśmy mogli zmieścić się do lodówki, a pobyt tam byłby przyjemnością można by zrezygnować z kupowania klimatyzatora. Jednak w lodówce jest trochę ciasno, temperatura też zbyt niska - dlatego komfortowy chłód w upalne dni zapewni nam tylko klimatyzacja w domu, mieszkaniu, pracy lub w samochodzie.

Podobnie jak lodówka, klimatyzator domowy odbiera od pomieszczenia ciepło i przekazuje je na zewnątrz. Każdy rodzaj klimatyzatora składa się z dwóch części - parownika i skraplacza. Parownik to element, który przekazuje chłód do pomieszczenia - w przypadku lodówki jest nim zamrażalnik. Skraplacz to element, który oddaje na zewnątrz ciepło odebrane z pomieszczenia - w przypadku lodówki jest nim zazwyczaj czarna kratka z tyłu urządzenia.

Należy pamiętać, że ciepłe powietrze przepływając przez chłodne wnętrze klimatyzatora powoduje, że para wodna zawarta w powietrzu zaczyna się wykraplać - trzeba więc wziąć pod uwagę konieczność odprowadzenia wykroplonej wody.

Klimatyzacja do domu nie tylko na lato

Nie wszyscy wiedzą, ale klimatyzator pokojowy może także ogrzewać pomieszczenie! Dzieje się tak poprzez odwrócenie obiegu - wówczas parownik oddaje ciepło, a skraplacz przekazuje chłód na zewnątrz. W takim przypadku możliwe jest ogrzewanie pomieszczenia, zużywając TYLKO 1/3 ENERGII, jakiej potrzebowalibyśmy przy użyciu zwykłego grzejnika elektrycznego. Np. klimatyzatory pokojowe, które pobierają 1000 W energii elektrycznej posiadają moc grzewczą równą 3000 W. Kupując klimatyzatory pokojowe sprawdźmy, jaka jest różnica między modelem chłodzącym, a chłodząco-grzejącym. Zazwyczaj nie jest ona duża i być może lepiej będzie nabyć klimatyzator który także ogrzeje nam pomieszczenie.

Mimo że powszechnie utrwaliła się opinia, że klimatyzatory chłodzą pomieszczenie, tak naprawdę mogą mieć one jeszcze kilka innych zastosowań. W zależności od modelu umożliwiają one:

Ogrzewanie

Ogrzewanie pomieszczenia, nawet jeśli temperatura na zewnątrz sięga np. -25*C. Odpowiednio skonstruowany termostat powoduje szybkie nagrzanie powietrza. Jednocześnie umożliwia on chłodzenie - wystarczy odpowiednio go ustawić. Niektóre klimatyzatory wyposażone są dodatkowo w sterowanie Wi-Fi, ułatwiające uruchomienie go we wnętrzu jeszcze zanim do niego wejdziemy. Funkcja ogrzewania pozwala się cieszyć dowolną temperaturą przez cały rok bez względu na to, jaka panuje na zewnątrz.​

KLIMATYZACJA W SAMOCHODZIE

Jak działa klimatyzacja w samochodzie

Dziś trudno wyobrazić sobie samochód bez klimatyzacji. Delikatne, wilgotne zimy i upalne lata często zmuszają do korzystania z tego urządzenia przez cały rok. Pomaga nie tylko schłodzić wnętrze, ale również odpowiada za przejrzystość szyb, usuwając z niej parę. Wszystko pod warunkiem, że klimatyzacja jest sprawna. By tak było, konieczny jest regularny serwis.
Klimatyzacja w samochodzie latem pozwala uniknąć upałów podczas jazdy, a zimą pomaga w odparowywaniu szyb. Czy ma też wady?
Jak najbardziej! Klima oznacza sporą ilość wilgoci pojawiającą się w kanałach wentylacyjnych. A to idealne środowisko do rozwoju bakterii.
Bakterii, które mogą być groźne dla zdrowia. Aby się ich pozbywać, należy regularnie wykonywać odgrzybianie klimatyzacji
Nieprzyjemny zapach wydostający się z kanałów wentylacyjnych podczas pracy klimatyzacji to spory dyskomfort podczas podróży

klimatyzator-scienny-klimatyzacja-split-
unnamed.jpg
7c053552-4d5c-48e3-a01a-959831f47160.jpg
ozon-e1583234706113.jpg
bottom of page